10 krokov ako zvýšiť cenu Vášho domu a predať ho rýchlejšie

Klasické rodinné domy sa samozrejme predávajú pomerne často aj v dnešnej dobe. Zväčša ide o staršie domy, vystavané v časoch komunistického režimu, či už v mestách alebo v obciach.
A práve tieto domy si z časového hľadiska odnášajú nie len zväčša stav vhodný na rekonštrukciu, ale aj zaplnené pivnice, povaly a ostatné priestory nie len prebytočným zariadením, ale aj množstvom spomienok.
Aj preto je v dnešnej dobe už viac ako nutná príprava a úprava vášho domu na predaj a to tak, aby bol tento proces rýchly, efektívny a aby ste v konečnom dôsledku boli maximálne spokojný.

Pýtate sa prečo je dôležité postupovať týmto spôsobom?

 

Lebo záujemci o kúpu musia byť schopní predstaviť si, ako by táto nehnuteľnosť vyzerala, keby tam bývali. Potrebujú prežiť pocity a takýto spôsob uľahčuje videnie všetkých životných priestorov, ktoré im v dome ponúkate.

Ľudia v dnešnej dobe už nekupujú iba Váš dom, ale často kupujú životný štýl, preto im ukážte atraktívnu stránku Vášho životného štýlu.

A tu je zopár typov, ktoré Vám poslúžia ako môžete v maximálnej miere zefektívniť a urýchliť predaj Vášho domu s minimálnym vyjednávaním optimálnej predajnej ceny.

1. Zbavte sa všetkého prebytočného nábytku, zariadenia, osobných vecí, odpadu a ostatného materiálu, ktorý sa nahromadil v každom kúte Vášho domu, povaly, či pivnice. Prebytočný nábytok je ideálne odpratať nie len z domu, ale aj z hospodárskych budov a z dvora. Ak ho niekto využije, tak ho podarujte.

2. Zbavte sa aj akéhokoľvek objemného nábytku, vďaka ktorému bude miestnosti cítiť priestrannejšie, prípadne ich nahraďte menším nábytkom.

 

 

3. Vykonajte drobné opravy, napríklad diery v stenách, rozbité kľučky, prasknuté dlaždice, roztrhané alebo odrezané koberce, je mnoho záujemcov, ktorí by uvítali možnosť kúpy bez nutnosti vykonania zbytočných úprav.

4. Vymaľujte interiér, ak dodáte stenám svieže farby, Váš dom bude svetlejší a väčší a tým umožní ľuďom ľahšie si predstaviť, ako prispôsobia jednotlivé miestnosti svojim potrebám.

5. Vyčistite interiér, napríklad vyčistiť okná zvnútra aj zvonku, vyčistiť zárubne, dvere, podlahy, umývadla, zbaviť sa všetkých zápachov, zavesiť čerstvé uteráky a práve tým bude tento dom príťažlivejší a záujemcom umožní lepšiu predstavu možnosti sťahovania a prežiť ich život vo Vašom dome.

Následne vymeňte všetky vypálené žiarovky vďaka čomu budú miestnosti svetlejšie a viac atraktívnejšie, hlavne v čase obhliadok, aby boli v tmavých rohoch zapnuté svetlá.

6. Zabezpečenie ľahkosti a vzdušnosti jednotlivých prechodov je veľmi poetické aj vďaka nástenným zrkadlám. Zvážte umiestnenie niektorých, najmä v menších miestnostiach alebo na chodbách.

7. Upravte exteriér, je nutné upratať, pozametať a vyčistiť terasu, pokosiť trávu na nádvorí. Táto aktivita Vám síce neprinesie okamžitú zvýšenú hodnotu Vášho domu, ale je pravdepodobnejšie, že sa bude záujemcom viac pozdávať, ak uvidia upravené nádvorie.

8. Ak máte v dome krb a máte obhliadky počas chladnejších večerov, tak v ňom zapáľte oheň. Ak nie, tak sa ubezpečte, že je krb čistý.

9. Pozor na zápachy, tie sú pre potenciálnych kupujúcich najväčším odradením. Odporúča sa nezakrývať ich, ale naopak nájsť zdroj zápachu.

Je nutné poumývať nádoby, vyčistiť odtoky, pravidelne vetrať všetky miestnosti a hlavne kuchyňu zo starých varných pachov.

Vymeňte, prípadne úplne odstráňte posteľné plachty.

Dôležitý krok ste urobili tým, že ste sa zbavili starého nábytku, v ktorom mohol byť zabudovaný cigaretový dym.

Ak ste fajčiarom alebo ak bolo v dome povolené fajčenie, tak je dobre umiestniť misky s octom a nechať ich tri dni. Aj keď ocot bude cítiť, ak otvoríte okná, tak pach rýchlo zmizne, pričom s ním bude cítiť odchádzať aj akoby zapálenú cigaretu.

Následne je nutné vytvoriť príjemnú vôňu.

Je nepraktické piecť čerstvý chlieb a koláče pre záujemcov o obhliadku.
Ale vždy pomôžu kvety. Mnohé krásne voňajú, iné zase prinášajú farbu, život a svetlo do interiéru. To isté platí aj pre misku s ovocím, či čerstvo pripravená káva.

10. Vyberte si vhodného realitného makléra, samozrejme ak si nemyslíte, že po zvládnutí spomínaných krokov zvládnete aj posledný krok, teda reálne obhliadky, vedieť čo zdôrazniť a čo zoslabiť, vedieť odpovedať aj na zložité otázky potencionálnych záujemcov.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »