Blog

10 tipov na čo nezabudnúť na obhliadke nehnuteľnosti

Strávili by ste aj len 20 minút obhliadkou nehnuteľnosti, ktorá bude Vašim vysnívaným domovom na mnoho rokov? Niektorí kupujúci to robia a mnohí to neskôr ľutujú.
Všímajte si detaily. Neponáhľajte sa. Chce to hlavne kľud. Aby sa nestalo, že si spomeniete na niečo, čo ste si nevšimli až po dlhej ceste autom domov.

 

1. Stav nehnuteľnosti a vlhkosť

Hlavnými znakmi sú plesnivý zápach, šupinatá omietka a vodoznakové steny alebo stropy. Znie to zjavne, ale nezabudnite sa pozrieť do blízkosti stropu a okolo soklových líšt. Ďalšou indíciou môže byť, ak je miestnosť práve vymaľovaná prípadne, ak ju pokrýva vlhkosť.

 

2. Konštrukčný stav nehnuteľnosti

Ľudia väčšinou hľadajú na stenách veľké trhliny. Málokedy ich napadne dôkladne si pozrieť aj vlasové trhliny. Rozhliadnite sa najmä po miestach, kde sú spoje. Pýtajte sa na to majiteľa, prípadne realitného makléra aké má informácie o stave nehnuteľnosti. V prípade neistoty si neváhajte dohodnúť aj druhú obhliadku, na ktorú si zavoláte aj odborníka zo stavebníctva.

 

3. Je v nehnuteľnosti dostatok úložného priestoru?

Úložný priestor je vysoko hodnotným, ale často ho ľudia prehliadajú. Je súčasťou pivnica? Aká je jej rozloha? Kde budete mať vysávač, náhradné ošatenie a haraburdy?

V prípade nedostatku úložného priestora, je niekde priestor na zabudovanie skriniek alebo políc?

 

4. Ktorým smerom je orientácia nehnuteľnosti?

Hlavne v lete pocítite aké sú výhody, ak je dom plný svetla a tepla. Okrem Vás si to isto všimnú aj Vaše rastlinky a zeleň. Preto sa nezabudnite na obhliadke aj patrične orientovať jednotlivými stranami.

 

5. Sú jednotlivé miestnosti dostatočne veľké pre Vaše potreby?

Počuli ste o tom, že mnohí vývojári sa snažia jednotlivé miestností zariadiť menším nábytkom, aby sa zdali väčšie?

Za predpokladu, že nebudete kupovať všetok nový nábytok ihneď po nasťahovaní, zapadne do priestoru Váš existujúci nábytok?

 

 

6. Nenechajte sa oklamať dôkladnou prípravou nehnuteľnosti

Šikovne umiestnené zrkadlá, strategické osvetlenie, lahodné vône, útulné ohne a čerstvé dominantné farby – to všetko sú triky, ktoré predajcovia a realitní makléri používajú na zvýšenie príťažlivosti ponúkaného objektu.

 

7. Všimnite si okná a zasklenie

Stav vonkajších okenných rámov je skvelým indikátorom stavu domu. Ak do toho ľudia investovali, tak je pravdepodobné, že sa dobre postarali aj o zvyšok. Ak sa Vám ale podarí zatlačiť prstom do dreveného okenného rámu, tak to značí hnilobu. Ak sú okná s dvojitým zasklením skondenzované, tak to znamená, že sú rovnako chybné.

 

8. V akom stave je strecha?

Hovorí sa, že na každej stavbe ja najviac dôležitý základ stavby a jej strecha. Strecha je rovnako dôležitá, či už ide o bytový dom alebo rodinný dom. V oboch prípadoch je nutné ju spoznať bližšie, aby ste neboli nemylo prekvapený príliš vysokou investíciou.

 

9. Aká je hlučnosť v interiéri

Ak majú majitelia v byte zapnuté rádio alebo televíziu, požiadajte o jej vypnutie, aby ste sa mohli v kľude pozhovárať a započúvať sa 🙂

 

10. Nezabudnite na lokalitu

Na záver to najdôležitejšie. Nezabudnite sa poprechádzať po okolí a pozrieť sa, či nie je v blízkosti krčma, bar, kebab shop, pre prípad, že by Vám to mohlo vadiť. Aby ste neboli večer nemilo prekvapený. Rovnako si všimajte hlučnosť hlavnej cesty, križovatky, či vlaku. Pozor si dajte rovnako aj na to, aby ste si nemuseli ísť kúpiť mlieko autom.

 

Pre zaujímavosť v spojených štátoch je jeden z najväčších mínusov blízkosť základnej školy, ktorá znemožňuje dostatočnú plynulosť premávky v určitých časových úsekoch pracovného dňa.

Ak sa vám nehnuteľnosť páči, ale nie ste si úplne istý, tak si dohodnite ešte jednu obhliadku. Skúste v inom čase a preskúmajte lokalitu opäť o niečo viac aj z druhej strany.

A čo je najdôležitejšie pre Vás? Snažte sa obhliadku hlavne precítiť. Vaše pocity Vám dajú pre Vás tú najdôležitejšiu informáciu. Držte sa jej.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Ako postupovať proti hlučným susedom?

Ak nežijete v nádhernej vidieckej izolácii, tak susedia sú a pravdepodobne aj zostanú súčasťou Vášho života. Pravdepodobnosť sporov so susedmi je pomerne vysoká a najčastejšou príčinou týchto sporov je hluk. Hluční susedia môžu vo Vašom domove vyvolať doslova pocit neobývateľnosti. Máme síce k dispozícii zákonné možnosti nápravy, ale tá by mala byť považovaná za poslednú

Čítať viac »

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do stredy 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti je 19 %, pokiaľ je Váš základ

Čítať viac »

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2021, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2022. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje

Čítať viac »