18 OTÁZOK, KTORÉ SA PÝTAJTE NA PRVEJ OBHLIADKE DOMU

Prvá obhliadka je okamih, kedy analyzujete priestory a kladiete otázky realitnému maklérovi alebo priamo majiteľovi, aby ste zistili, či daný objekt vyhovuje vašim potrebám. Odpovede, ktoré dostanete budú pre Vás odrazovým mostíkom počas Vášho konečného rozhodovania.

V tomto článku som pre Vás pripravil niekoľko otázok, ktoré Vám pomôžu lepšie spoznať nehnuteľnosť už na prvej obhliadke.

Ak máte aj na kúpu nehnuteľnosti so sebou svojho realitného makléra, tak je dobre. Isto Vás podporí a pomôže Vám. Ale odporúčam, aby ste si tieto otázky zobrali so sebou ako „ťahák“ a následné odpovede oceníte vo chvíli, keď budete doma porovnávať rozhodujúce informácie a vlastností jednotlivých nehnuteľnosti, ktoré ste navštívili.

Preto sa neváhajte pýtať na všetko čo Vás zaujíma, aby ste po kúpe Vášho nového bývania neboli nepríjemne prekvapený.

Tu je pomocný zoznam otázok, ktoré môžete využiť na prvej obhliadke.

1. V ktorom roku bol tento dom postavený?

2. Aká je jeho zastavaná plocha a aká je rozloha celého pozemku?

Ubezpečte sa, či je každá stavba na pozemku legálne postavená a zakreslená na katastrálnej mape. Často krát sa stáva, že ľudia postavia garáž, prístrešok, či altánok a nežiadajú jeho zápis. V prípade, že kupujete cez úver, tak môžete mať problém pri vypracovaní znaleckého posudku.

3. Čo je súčasťou predaja? 

Ubezpečte sa o reálnych hraniciach predávaného pozemku, či nezachádza náhodou aj mimo oplotenia. Ak nie je oplotenie, tak chcite vidieť jasné hranice. Voľným okom aj tak nie je možné zistiť, či je prístrešok postavený na predmetnom pozemku, či náhodou jeho časť nestojí na susednom nevysporiadanom pozemku. Tieto informácie si následne nechajte zistiť od svojho realitného makléra z katastrálnej mapy.

Všeobecne sa neodporúča kupovať hneď prvú nehnuteľnosť, ktorú vidíte a to aj napriek tomu, že sa Vám pozdáva. Určite odporúčam navštíviť ich minimálne dve, či tri v danej lokalite, samozrejme závisí to aj od ponuky na trhu.

Môžete byť prekvapený rozdielmi v jednotlivých ponukách a v konečnom dôsledku Vás môže na druhej ponuke osloviť niečo, čo ste si v tej prvej ani nevšimli.

4. Aký je dôvod predaja?

5. Aká je izolácia domu? A zvuková izolácia?

6. Má dom problémy s vlhkosťou alebo plesňou?

Súbežne s otázkami je nevyhnutné vizuálne kontrolovať stav domu. Skontrolujte okná a stav okenných rámov. Ak si všimnete olupovanie farby alebo vodu na oknách, tak môže byť problém s vysokou vlhkosťou. Vlhký domov nie je príliš zdravým prostredím. Je nutné tento problém urýchlene vyriešiť a s tým sú samozrejme spojené ďalšie náklady.

7. Ako je zabezpečené kúrenie v dome?

8. Voda je obecná alebo máte studňu?

9. Ako je riešený odpad? (kanalizácia, žumpa na dvore, …)

10. Sú niekde pozorované trhliny?

11. Nachádza sa v obci potok? A kde presne?

12. Aké sú náklady na tento dom? (mesačne platby za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie)

Ak je v tejto fáze Váš záujem vážny, tak je dobre, ak vidíte faktúry. Niektoré domy bez izolácie môžu mať vyššiu spotrebu najmä na plyn, či elektrinu.

Niektorí majitelia domov, ktorí chcú predať za každú cenu majú tendenciu minimalizovať tieto náklady, aby ste sa nevystrašili.

13. Kedy naposledy tu bola robená rekonštrukcia, prípadne aká?

14. Plánovali ste Vy nejakú rekonštrukciu?

Poslednou otázkou možno zistíte závadu, ktorú ste si na prvý pohľad ani nevšimli a mohla byť zamlčaná.

Pri renovácii sa vždy pýtajte na náklady s ňou spojené. Overte si rovnako aj informáciu kto vykonal danú rekonštrukciu. Ak ju vykonal sám majiteľ, tak vzhľadom na to, že nepoznáte jeho zručnosti bude lepšie, ak sa poradíte s niekým kto sa stavbám rozumie a dohodnete si následnú obhliadku.

15. Aká je občianska vybavenosť obce? (autobusy, obchody, pošta, škola, škôlka, …)

16. Aký sú susedia?

Susedov je dobré ísť osobne navštíviť, nedajte len na reči, ale ich spoznajte aj osobne.

17. Sú nejaké projekty, ktoré sa plánujú realizovať?

V skutočnosti ide o projekty v susedstve o ktorých sa mnohokrát ani verejne nehovorí. Môže ísť o výstavbu nákupného centra, či novej cesty.

Ak si chcete vytvoriť svoj vlastný názor na lokalitu, tak sa jednoducho prevezte po tejto ulici v rôznych časoch počas dňa, či noci. Možno zistíte niečo, čo Vám bolo naozaj utajené.

V západných krajinách sú kupujúci predvídavejší ako u nás. Niekedy sú ochotní vziať si prenájom v danej lokalite, aby zistili ako sa tam naozaj býva a tým majú lepšiu predstavu o okolí.

18. Boli ste niekedy okradnutý? 

Ak nerozumiete niektorej z odpovedí, tak sa pýtajte znova, prípadne požiadajte o radu svojho realitného makléra, ktorý Vám nehnuteľnosť preverí aj po právnej stránke.

Ak dom kupujete samostatne, tak odporúčam poradiť sa s niekým, kto už prešiel celým týmto procesom, ale musí to byť niekto, komu dôverujete. Ale aj tak odporúčam, aby ste sa aspoň s jedným Vami vybraným realitným maklérom stretli a nezáväzne sa poradili. Isto sa dozviete aj niečo nové.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »