Blog

3 FAKTORY, KTORÉ TREBA VZIAŤ DO ÚVAHY PRI VÝBERE REALITNÉHO MAKLÉRA

Začali ste rozprávať známym a ľuďom vo Vašom okolí, že chcete predať svoju nehnuteľnosť? Alebo naopak, že hľadáte väčší byt, či nový dom?

Zaujímalo by ma, ako reagujú ľudia na túto informáciu. Odporučia Vám svojho známeho, ktorý pracuje v realitnej kancelárii? Alebo naopak Vás presviedčajú o tom, že to zvládnete aj sami?

Ak ste vo fáze výberu realitného makléra, tak v tomto článku sú 3 faktory, ktoré pri výbere zoberte do úvahy.

Na začiatok treba povedať, že spolupráca s realitným maklérom nie je povinnosť. Ani netvrdím, že to nezvládnete sami. Ide iba o uhol pohľadu, či Vám takáto spolupráca môže byť v niečom užitočná. Ak áno, tak v čom.

Konečné rozhodnutie je len na Vás. Ale zvážte ho poriadne.

Neulakomte sa na odporúčania svojho kolegu z práce len preto, že má kamaráta, ktorý pracuje v realitnej kancelárii. Nikdy neviete, či sa jeho odporúčaním iba nechce ukázať v jeho očiach.

Pre Vás je dôležité, aby dotyčný realitný maklér dobre poznal trh vo Vašom regióne, aby využíval moderné marketingové trendy a v neposlednom rade, aby mal znalosti aj zo psychológie predaj. Práca makléra je hlavne o vyjednávaní, argumentácii a porovnávaní.

Tak, či onak, práve Vy by ste si mali určiť kritéria, ktoré by mal spĺňať Váš osobný realitný maklér. Jednoducho povedané, musí Vám sedieť aj ľudský, lebo stretávať sa s ním môžete aj niekoľko mesiacov.

Poradím Vám tri základné kritéria od ktorých by ste sa mohli pri výbere odraziť.

1. Musí poznať región

Viete prečo nemusí byť najlepšie využívať služby vždy toho istého makléra, ak by to aj bol Váš brat, či švagor?

Lebo nie každá nehnuteľnosť, ktorú s ním predávate alebo kupujete, musí byť umiestnená v tom istom regióne.

Samozrejme, vždy dôverujeme skôr ľuďom, ktorí sú nám blízky alebo tým, ktorých poznáme. Ale v prípade, ak sa predmetná nehnuteľnosť nachádza mimo jeho regiónu poznania, tak to nemusí byť vždy najlepšia voľba.

Môže Vám externe pomáhať, môžete s ním konzultovať, ale v konečno dôsledku by som sa skôr priklonil k maklérovi, ktorý v danom regióne žije, reálne dlhodobo funguje v tomto podnikaní a reálne predáva.

Dôležité sú informácie nie o jeho aktuálnych ponukách, ktoré má na predaj, ale o jeho reálnych predajoch, ktoré dosiahol v priebehu posledného mesiaca, či dvoch. Lebo len v prípade, ak má takéto živé skúsenosti, tak Vám vie plnohodnotne pomôcť a poradiť.

Rovnako to platí aj pre správne nastavenie trhovej ceny v aktuálnej dobe a v konkrétnej lokalite.

Určite poznáte aj Vy lokalitu, kde stačí, ak sa posuniete o dve ulice ďalej a ste akoby v inom svete. A to nie len čo sa týka cien, ale aj ľudí, ktorí tam žijú.

A práve preto, ak o tomto vo Vami vybranom regióne nemáte prehľad Vy, tak Váš realitný maklér Vám v tomto určite poradí.

2. Musí mať skúsenosti a potrebný výkon

Správny realitný maklér musí mať chuť pomáhať ľuďom. Rád príjme výzvy, ktoré sa mu ponúkajú.

A Vy to z neho musíte „vytiahnúť“ prostredníctvom otázok.

Preto odporúčam pýtajte sa ho na čom momentálne pracuje, koľko predajov mal za posledných šesť mesiacov, v akých lokalitách boli jeho predaje, v akých cenách ich uskutočnil, čo všetko je schopný urobiť pre predaj nehnuteľnosti, aký marketing využíva.

Otázok nie je nikdy dosť, preto sa pýtajte koľko potrebujete a mali by ste vidieť dôkazy pravdy o tom, čo hovorí.

Jeho referencie musíte nájsť na jeho osobnom profile, na sociálnych sieťach, či na stránke firmy pod ktorou pracuje. Prípadne si pozrite ukážky jeho aktuálnych prác.

Preto sa uistite o tom, že Váš osobný maklér má potrebné skúsenosti a pár rokov aktívne a hlavne pravidelne predáva.

3. Časová vyťaženosť (dostupnosť) makléra

Toto je téma o ktorej sa až tak často nehovorí, ale pre Vás je pomerne dôležitá. Skôr ako podpíšete s Vaším maklérom dohodu o spolupráci, tak zistíte koľko ponúk má momentálne na predaj a ich druh, teda či náhodou nemá v ponuke viac neexkluzívnych ako exkluzívnych ponúk.

Často krát sa stáva, že makléri „zoberú do ponuky“ všetko, čo sa im naskytne, aby ich náhodou nepredbehla konkurencia. Pravdou ale je, že v prípade ak má maklér veľa aktívnych ponúk na predaj, tak nebude mať dostatok času, aby sa venoval dôkladne každej.

Preto mu vyskúšajte zavolať na večer, či Vám zdvihne telefón. Prípadne ako dlho trvá, kým zavolá späť. Vaša konečná spokojnosť (predaj, kúpa) závisí aj od toho, koľko času bude venovať práve Vášmu projektu.

Na záver odporúčam úplne vylúčiť spoluprácu s realitným maklérom, ktorý túto prácu robí tzv. na polovičný úväzok. Nedokáže sa plnohodnotne zamerať a sústrediť svoje myslenie len na úspechy pri predaji nehnuteľnosti.

Napriek tomu odporúčam, ak by ste sa minimálne s jedným Vami vybraným realitným maklérom stretli a nezáväzne sa poradili. Isto sa dozviete aj niečo nové.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Je drahšie využívať služby realitného makléra, ktorý pracuje pre realitnú kanceláriu so známou značkou?

V oblasti nehnuteľnosti existuje niekoľko známych spoločnosti. Niektoré z nich majú siete dokonca po celom svete, niektoré sú zamerané na územie Slovenska, niektoré v oblasti krajov a iné sú čisto regionálne so zameraním pre svoje mesto. Ak ide o realitného makléra, ktorý ma zakúpenú franšízovú licenciu, tak ten je povinný odvádzať určité % z predaja

Čítať viac »

KOĽKO STOJÍ PRÁCA S REALITNÝM MAKLÉROM?

V článkoch o 3 faktoroch, ktoré treba vziať do úvahy pri výbere realitného makléra a rovnako aj v článku o Výhodách a nevýhodách spolupráce s realitným maklérom som poukázal na potrebné skúsenosti, ktoré realitný maklér musí mať a následne ich využiť vo Váš prospech. A aby realitný maklér mohol toto pre Vás urobiť, tak mu

Čítať viac »

NA OBHLIADKE BYTU POTREBUJETE ODPOVEDE NA TÝCHTO 10 OTÁZOK

Pri kúpe Vášho nového bývania je veľmi dôležitá prvá obhliadka nehnuteľnosti a prvý dojem, ktorý máte po jej skončení. Preto sú veľmi dôležité otázky, ktoré musíte klásť, aby ste sa dostali k dôležitým informáciám. V tomto článku som pre Vás pripravil niekoľko otázok, ktoré sú špecifické práve pre byty. Vezmite so sebou tento „ťahák“ už na prvú obhliadku

Čítať viac »