Blog

4 vlastností, ktoré robia realitného makléra „dobrým maklérom“

Naozaj odborný realitný maklér vie, že nehnuteľnosť je viac ako len tehly a malta.

Je to o ľuďoch.

Musí vedieť, že predaj (kúpa) nehnuteľnosti môže byť zložitý proces, preto musí dosiahnuť najlepší výsledok pre všetky strany a zároveň pôsobiť pre všetkých podporne a nestranne.

Tú sú len 4 z vlastností, ktoré robia realitného makléra „dobrým maklérom“ bez ohľadu na to, či si ho objednáte na predaj alebo kúpu:

1. Pravidelne komunikuje so svojimi klientmi

Realitný maklér musí byť vynikajúci komunikátor.

Zlá komunikácia zo strany maklérov je jednou z najväčších frustrácii pre predávajúcich a kupujúcich. Vy ako predávajúci alebo kupujúci nemôžete byť pri jednaní s Vašom maklérom v strese. On je ten kto musí vedieť kedy a čo má povedať.

Preto je dôležité, aby bol Váš maklér s Vami v neustálom kontakte a informoval Vás o každej zmene, či novinke na trhu. To, čo sa môže jemu zdať ako nevýznamná informácia len preto, že to robí roky, môže pre Vás znamenať informáciu veľmi dôležitú (najmä ak ide o makléra kupujúceho).

2. Musí AJ počúvať

Pozor ale na maklérov, ktorí hovoria až príliš veľa.

Áno, on musí ako odborník klásť otázky a nie naopak.

Áno, on potrebuje na prvých stretnutiach informácie, aby Vám mohol pomôcť a aby porozumel aj Vašim špeciálnym požiadavkám. Ale ak Vám nedá slovo, tak to môže byť problém.

Z hľadiska dlhodobejšej komunikácie Vás musí vedieť „prečítať“ hneď v začiatkoch a podľa toho prispôsobiť aj spôsob prístupu a komunikácie.

Niekto rád komunikuje prostredníctvom e-mailu, niekto telefonuje, niekto prostredníctvom sms, či sociálnych médii. Podľa toho by mal určiť spôsob komunikácie, aby nebola nátlaková, ale zároveň, aby bola vecná a pravidelná.

3. Musí poznať Váš región

Realitný maklér predáva viac ako len byty a domy.

On totiž predáva aj „život“, ktorý s tým súvisí.

Preto by sa mal preukázať svojimi reálnymi obchodmi, ktoré dosiahol v období posledného mesiaca, či dvoch. Lebo len ak má živé skúsenosti s uzatvorenými obchodmi v danej lokalite, tak vie plnohodnotne pomôcť a poradiť.

A rovnako to platí aj pre správne nastavenie trhovej ceny v aktuálnej dobe a lokalite. Každý pozná lokalitu, kde stačí, ak sa posuniete o dve ulice ďalej a ste v inom svete. A to nie len čo sa týka cien, ale aj ľudí, ktorí tam žijú. Preto ak nemáte v regióne prehľad Vy, tak Váš maklér Vám v tom musí poradiť.

4. Musí poznať dôvod spolupráce

V neposlednom rade odborný realitný maklér musí vedieť, prečo jeho klient predáva nehnuteľnosť a rovnako z akých dôvodov chce jeho klient kúpiť nehnuteľnosť.

Či už ide o predaj z dôvodov kúpy novej nehnuteľnosti, či z dôvodov sťahovania sa za prácou alebo jednoducho z finančných dôvodov.

Rovnako to platí aj opačne, či chce jeho klient kúpiť z dôvodov investície, či za účelom trvalého (dočasného) bývania, či z dôvodov zaujímavej lokality.

Rovnako musí rozlišovať emocionálnu väzbu jednotlivých klientov. Je veľký rozdiel, či niekto predáva jednu z piatich investičných nehnuteľnosti, prípadne svoj rodinný dom, v ktorom býval 30 rokov.

To všetko sú informácie, ktoré odborný realitný maklér musí poznať. V tejto práci je veľmi dôležitá jeho intuícia a tak trochu aj psychológia kladenia otázok, ktorými sa šikovný realitný maklér vie dostať k odpovediam na otázky, ktoré ani nepoložil.

Toto sú len štyri z vlastností, takého makléra, ktorý by mal dokázať pripraviť skvelý plán predaja.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

 

Naše dalšie články:

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2021, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2022. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje

Čítať viac »

10 tipov na čo nezabudnúť na obhliadke nehnuteľnosti

Strávili by ste aj len 20 minút obhliadkou nehnuteľnosti, ktorá bude Vašim vysnívaným domovom na mnoho rokov? Niektorí kupujúci to robia a mnohí to neskôr ľutujú. Všímajte si detaily. Neponáhľajte sa. Chce to hlavne kľud. Aby sa nestalo, že si spomeniete na niečo, čo ste si nevšimli až po dlhej ceste autom domov.   1.

Čítať viac »

Prečo chce veľa ľudí pracovať v realitách a nakoniec zlyhajú?

Úspešnosť v realitnom podnikaní a to platí pre väčšinu obchodných odvetví rovnako, závisí hlavne od realistických očakávaní. Je potrebné uvedomiť si, že práca realitného makléra je o potrebe pripravenosti, schopnosti plánovať, mať potrebné vedomosti a znalosti trhu. Je to o prekonávaní prekážok, ktoré sa občas vyskytnú a ktoré je nutné prekonať aj pomocou potrebnej motivácie.

Čítať viac »