Blog

5 tipov ako nájsť vhodného realitného makléra

Kúpa alebo predaj nehnuteľnosti je pre každého vzrušujúcim zážitkom.
Celý proces je vylepšený dobrým realitným maklérom, ktorý pozná výhody danej lokality
a aktuálny pohyb na trhu.

 

Ale pri takom veľkom počte realitných maklérov, z ktorých si dnes môžete vyberať, môže byť nájdenie toho najlepšieho väčšou výzvou, ako ste očakávali.

Spolupráca so špičkovým maklérom, ktorý má skúsenosti, môže viesť k tomu, že vaša nehnuteľnosť sa predá vo vyššej cene ako ste pôvodne požadovali.

Alebo opačne, spolupráca so špičkovým maklérom vám môže zabezpečiť kúpu nehnuteľnosti v najlepšej cene na trhu.

Tu je päť základných tipov, na ktorých je dobre si zakladať, ak hľadáte vhodného realitného makléra.

 

1. Stretnite sa s viacerými a vyberte si „človeka“

To, že máte priateľa, ktorý má priateľa, ktorý pozná makléra, neznamená, že by ste s ním mali nevyhnutne pracovať.

Najlepšie je vopred sa porozprávať najmenej s tromi maklérmi. Nemusíte si hneď vyberať podľa toho, kto má najviac skúsenosti. Aj keď aj to je dôležité.

Musíte myslieť aj na to, že sa s ním budete musieť stretávať možno aj dlhšie, pokiaľ sa prevod uskutoční tak ako má. Preto vám musí vyhovovať aj ako človek.

 

2. Nájdite si takého makléra, ktorý vie čo chcete a budete mu dôverovať

V prvom rade sa musíte v rozhovore s realitným maklérom cítiť úplne v pohode. Ak je vám to nepríjemné alebo ak na vás realitný maklér vyvíja neprimeraný tlak, tak to nie je v poriadku.

V rozhovore s realitným maklérom venujte veľkú pozornosť tomu, ako vás počúva, aké vám kladie otázky a ako plánuje postupovať, aby vám pomohol.

Väčšina špičkových maklérov má znalosti potrebné na odborne zviditeľnenie vašej nehnuteľnosti. Vo firme má tím ľudí, ktorí mu pomáhajú ku kvalitnému marketingu.

A v neposlednom rade musí vedieť pracovať na dosiahnutí vašich konkrétnych cieľov. Preto sa dohodnite s človekom, ktorého rešpektujete a veríte mu.

Ak to tak nepociťujete, ale skôr naopak, máte pocit, že vám daný maklér neprináša správne možnosti, pravdepodobne nehľadá úžitok pre vás, ale pre seba. V takom prípade sa ho nebojte vo vašom zozname škrtnúť.

 

3. Nájdite v danom človeku hodnoty silného jadra

Nájdenie správneho človeka na pomoc v realitách, či už ide o predaj alebo kúpu patrí k základným hodnotám. Základné hodnoty sú veľmi dôležité, lebo chcete pracovať s niekým, kto hrá podľa rovnakých pravidiel ako vy.

Ak máte radi jasné a stručné vyjadrenia, bavilo by vás počúvať dookola teóriu? Ak hovoríte pravdu, nechceli by ste, aby vám niekto povedal pravdu?

Chcite niekoho, kto je realistický a dokáže vo svojich odpovediach používať skutočné údaje, ktoré vám pomôžu pre váš efektívny výber.

 

4. Hľadajte istotu a presvedčenie

Pozrite sa na prácu daného makléra. Musíte vidieť spôsob, akým predáva aj iné nehnuteľnosti.

Mali by ste vidieť webové stránky firmy v ktorej pracuje, prípadne jeho vlastnú stránku. V dnešnej dobe je to už samozrejmosťou. Pozrite si jeho referencie, hľadajte jednoducho istotu a presvedčenie.

Ak máte pocit, že vám daný maklér neprináša správne možnosti, pravdepodobne nehľadá úžitok pre vás, ale pre seba.

 

5. Nájdite niekoho, kto má v srdci vaše najlepšie záujmy

Ak ste sa predbežne rozhodli, tak si dajte otázku pravdy:

„Má tento realitný maklér v srdci moje najlepšie záujmy?“

A buďte úprimní a transparentní v tom čo cítite.

 

Váš mozog používa pri rozhodovaní logiku a emócie a tento konkrétny pocit, ktorý pri tom získate, je vaša hlavná intuícia. Držte sa jej!

Naše dalšie články:

Ako postupovať proti hlučným susedom?

Ak nežijete v nádhernej vidieckej izolácii, tak susedia sú a pravdepodobne aj zostanú súčasťou Vášho života. Pravdepodobnosť sporov so susedmi je pomerne vysoká a najčastejšou príčinou týchto sporov je hluk. Hluční susedia môžu vo Vašom domove vyvolať doslova pocit neobývateľnosti. Máme síce k dispozícii zákonné možnosti nápravy, ale tá by mala byť považovaná za poslednú

Čítať viac »

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do stredy 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti je 19 %, pokiaľ je Váš základ

Čítať viac »

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2021, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2022. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje

Čítať viac »