Blog

Ako postupovať proti hlučným susedom?

Ak nežijete v nádhernej vidieckej izolácii, tak susedia sú a pravdepodobne aj zostanú súčasťou Vášho života. Pravdepodobnosť sporov so susedmi je pomerne vysoká a najčastejšou príčinou týchto sporov je hluk. Hluční susedia môžu vo Vašom domove vyvolať doslova pocit neobývateľnosti. Máme síce k dispozícii zákonné možnosti nápravy, ale tá by mala byť považovaná za poslednú možnosť.

 

Najskôr sa so susedmi porozprávajte

Znie to ako klišé, ale zvyčajne platí, že väčšinu hádok a nezrovnalosti vyrieši práve rozhovor. Štatisticky sa dá povedať, že každý tretí človek zistil, že rozhovor okamžite vyriešil akékoľvek problémy. Ľudia si prekvapujúco často ani neuvedomujú, že sú nepríjemní a takéto ich správanie zbytočne znepokojuje život ľuďom v ich okolí.

 

Kedy je správny čas na rohovor?

Všetko je o načasovaní. Môže byť napríklad kontraproduktívne oslovovať ich uprostred večierku, keď sú „v dobrej nálade“ 🙂 Možno by bolo lepšie chytiť ich na verejnom priestranstve a rozprávať sa s nimi tam alebo cez záhradný plot, namiesto toho, aby ste im nepríjemne zaklopali na dvere.

 

Ako to urobiť?

Je správne mať k dispozícii aspoň tri príklady kedy dochádzalo k zvýšenej hlučnosti, ideálne aj s dátumami. Povedzte im ako Vás hluk ovplyvnil, ale pozor neobviňujte ich.

Namiesto toho, aby ste povedali: „Nechali ste ma bdieť“, povedzte radšej:„Pre hluk som nemohol som v noci zaspať. “

Mali by ste im tiež konkrétne povedať, ako by ste chceli, aby sa problém vyriešil. Napríklad ich požiadajte, aby po 22:00 hod necvičili na svojich bubnoch. Alebo ich požiadajte, že nabudúce, keď budú mať párty, aby Vás vopred upozornili, aby ste si mohli podľa toho pripraviť ďalšie plány.

V prípade, že by ste sa necítili bezpečne, tak sa na nich obráťte s niekým zo svojich susedov, s priateľom alebo členom Vašej rodiny. 

Ďakujem za prečítanie môjho článku, jeho pokračovanie nájdete na tejto stránke už čoskoro.

Prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do stredy 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti je 19 %, pokiaľ je Váš základ

Čítať viac »

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2021, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2022. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje

Čítať viac »

10 tipov na čo nezabudnúť na obhliadke nehnuteľnosti

Strávili by ste aj len 20 minút obhliadkou nehnuteľnosti, ktorá bude Vašim vysnívaným domovom na mnoho rokov? Niektorí kupujúci to robia a mnohí to neskôr ľutujú. Všímajte si detaily. Neponáhľajte sa. Chce to hlavne kľud. Aby sa nestalo, že si spomeniete na niečo, čo ste si nevšimli až po dlhej ceste autom domov.   1.

Čítať viac »