Aký je rozdiel medzi obytnou a úžitkovou plochou bytu, či domu?

V inzercií s predajom nehnuteľnosti nájdeme často jednu a tú istú hodnotu pri obytunej, či úžitkovej ploche nehnuteľnosti.
V skutočnosti je medzi nimi rozdiel, ktorý je veľmi jednoducho zapamätateľný. A o čo presne ide, nájdete v tomto krátkom tématickom článku.

 

Obytná plocha

Definícia obytných miestnosti v skratke: Ide o miestnosť, respektíve časť bytu, ktorá je určená k trvalému bývaniu, má priame denné osvetlenie a vykurovanie s možnosťou dostatočného vetrania.

Pod obytnou plochou rozumieme plochy všetkých izieb, teda detská izba, spálňa, obývačka, pracovňa ale aj kuchyňa ak je jej rozloha väčšia ako 12 m2.

Pod obytnú plochu nepatrí takzvané príslušenstvo domu, či bytu. Ide napríklad o chodbu, kúpeľňu, WC, pivnicu, komoru, schodisko, či technickú miestnosť.

 

Úžitková plocha

Definícia úžitkovej plochy v skratke: Je to súčet všetkých obytných miestnosti a príslušenstva bytu, vrátane pivnice. Do tejto plochy sa ale nepočíta plocha balkóna a ani terasa.

Pod úžitkovou plochou teda rozumieme súčet plochy obytných miestností (detská izba, spálňa, obývačka, pracovňa, kuchyňa) a plochy príslušenstva, teda chodby, kúpeľňu, WC, pivnicu, komoru, schodisko, technická miestnosť a iné. Do tejto plochy nezapočítavame plochy balkónov a terás.

Tieto dva termíny sú najčastejšie spomínané hlavne v realitnej inzercií a veľa ľudí nepozná tento základný rozdiel. Okrem toho sú tieto termíny často vyjadrované aj ako podlahová plocha. V tomto prípade musíme podlahovú plochu chápať skôr ako odborný termín. Napríklad pri základnom členení stavieb – bytové budovy §43b a nebytové budovy §43c, ktoré sa rozlišujú podľa hlavného účelu, na ktorý pripadá najväčšia časť využiteľnej podlahovej plochy. Ale pre pochopenie základných rozdielov pri bežnej realitnej inzercií úplne postačujú informácie uvedené vyššie.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »