Aký je rozdiel medzi ponukovou a reálnou cenou?

Ak zvažujete predaj svojej nehnuteľnosti a radi by ste ju ponúkli najskôr ľuďom vo Vašom okolí, tak by ste mali nutne vedieť jej reálnu hodnotu.

V tomto prípade by som skôr ale uprednostnil pojem cena nehnuteľnosti, nakoľko termín hodnota je využívaná skôr znalcami na stanovenie znaleckej hodnoty. Pričom ale termín „cena“ je konečná „platba na drevo“.

A hneď tu je ďalší rozdiel a to medzi ponukovou a trhovou cenou nehnuteľnosti. Pravdou je, že je pre majiteľa veľmi náročné stanoviť cenu svojej nehnuteľnosti, nakoľko je pre neho jedinečná a váži si ju oveľa viac ako si ju budú vážiť záujemci o jej kúpu.

Pravdou je ale aj to, že niekedy si ľudia mylne predstavujú rozprávkovú hodnotu ich domu, či prerobeného bytu.

Ponukovú  cenu je potrebné chápať ako cenu, ktorú vidíte v ponukách na realitných portáloch a v rôznych inzerciách.

Naopak reálne cena je cena za ktorú sa nehnuteľnosť aj reálne predá. Neoficiálne štatistiky potvrdzujú, že reálne ceny sú približne o 3 až 6 % nižšie ako ponukové ceny. To ale nie je možné ani potvrdiť, ale ani vyvrátiť.

Dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje nastavenie predajnej ceny je časový horizont v ktorom potrebujete nehnuteľnosť predať. Tento môže byť ovplyvnený rôznymi životnými okolnosťami. Pokiaľ je nutné predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie, musí tomu samozrejme zodpovedať aj nižšia cena ako je bežný priemer. V takomto prípade nemá predávajúci inú možnosť, len sa zmieriť s prípadnou stratou.   

Stanovenie optimálnej predajnej ceny nie je jednoduchý proces. Nesprávne nastavenie predajnej ceny, respektíve neprispôsobenie sa trhovým podmienkam môže mať za následok dlhodobú nepredajnosť nehnuteľnosti.

Jednoznačne ale odporúčam stanoviť predajnú cenu Vašej nehnuteľnosti skôr ako začnete s jej samotným predajom a jasne ju zadefinovať do Vašej ponuky a nezadávať u mnohých obľúbené „cena dohodou“. Vážny záujemca predsa nemôže apelovať na ponuku o ktorej ani nevie v akej je predajnej cene. Okrem iného sa môže stať, že práve zverejnená cena bude hlavným stimulom k vyvolaniu záujmu.

Pokiaľ si ale uvedomujete, že cena, za ktorú by sa mohla Vaša nehnuteľnosť predať v danej dobe nie je pre Vás akceptovateľná, tak je lepšie s predajom počkať na priaznivejšie obdobie. Ale to už závisí od iných faktorov.

Na rôzne online kalkulačky, alebo podobné vzorce na výpočet hodnoty nehnuteľnosti, ktoré sa dajú voľne nájsť na internete by som veľmi nevsádzal. Nakoľko vychádzajú z určitých historických údajov a tie v závislosti na meniaci sa realitný trh nemôžu byť v aktuálnej dobe adekvátne.

Na záver by som dodal starú pravdu, ktorá vždy platila a platiť aj bude. 

Predajná cena nehnuteľnosti je vtedy správna, ak po prevode vlastníctva bude mať kupujúci aj predávajúci taký dojem, že uzavreli výhodný obchod, pričom kupujúci by už pravdepodobne podobnú nehnuteľnosť nekúpil za nižšiu cenu a predávajúci by ju nepredal za cenu vyššiu.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

 

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »