Blog

Aký je rozdiel medzi ponukovou a reálnou cenou?

Ak zvažujete predaj svojej nehnuteľnosti a radi by ste ju ponúkli najskôr ľuďom vo Vašom okolí, tak by ste mali nutne vedieť jej reálnu hodnotu.

V tomto prípade by som skôr ale uprednostnil pojem cena nehnuteľnosti, nakoľko termín hodnota je využívaná skôr znalcami na stanovenie znaleckej hodnoty. Pričom ale termín „cena“ je konečná „platba na drevo“.

A hneď tu je ďalší rozdiel a to medzi ponukovou a trhovou cenou nehnuteľnosti. Pravdou je, že je pre majiteľa veľmi náročné stanoviť cenu svojej nehnuteľnosti, nakoľko je pre neho jedinečná a váži si ju oveľa viac ako si ju budú vážiť záujemci o jej kúpu.

Pravdou je ale aj to, že niekedy si ľudia mylne predstavujú rozprávkovú hodnotu ich domu, či prerobeného bytu.

Ponukovú  cenu je potrebné chápať ako cenu, ktorú vidíte v ponukách na realitných portáloch a v rôznych inzerciách.

Naopak reálne cena je cena za ktorú sa nehnuteľnosť aj reálne predá. Neoficiálne štatistiky potvrdzujú, že reálne ceny sú približne o 3 až 6 % nižšie ako ponukové ceny. To ale nie je možné ani potvrdiť, ale ani vyvrátiť.

Dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje nastavenie predajnej ceny je časový horizont v ktorom potrebujete nehnuteľnosť predať. Tento môže byť ovplyvnený rôznymi životnými okolnosťami. Pokiaľ je nutné predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie, musí tomu samozrejme zodpovedať aj nižšia cena ako je bežný priemer. V takomto prípade nemá predávajúci inú možnosť, len sa zmieriť s prípadnou stratou.   

Stanovenie optimálnej predajnej ceny nie je jednoduchý proces. Nesprávne nastavenie predajnej ceny, respektíve neprispôsobenie sa trhovým podmienkam môže mať za následok dlhodobú nepredajnosť nehnuteľnosti.

Jednoznačne ale odporúčam stanoviť predajnú cenu Vašej nehnuteľnosti skôr ako začnete s jej samotným predajom a jasne ju zadefinovať do Vašej ponuky a nezadávať u mnohých obľúbené „cena dohodou“. Vážny záujemca predsa nemôže apelovať na ponuku o ktorej ani nevie v akej je predajnej cene. Okrem iného sa môže stať, že práve zverejnená cena bude hlavným stimulom k vyvolaniu záujmu.

Pokiaľ si ale uvedomujete, že cena, za ktorú by sa mohla Vaša nehnuteľnosť predať v danej dobe nie je pre Vás akceptovateľná, tak je lepšie s predajom počkať na priaznivejšie obdobie. Ale to už závisí od iných faktorov.

Na rôzne online kalkulačky, alebo podobné vzorce na výpočet hodnoty nehnuteľnosti, ktoré sa dajú voľne nájsť na internete by som veľmi nevsádzal. Nakoľko vychádzajú z určitých historických údajov a tie v závislosti na meniaci sa realitný trh nemôžu byť v aktuálnej dobe adekvátne.

Na záver by som dodal starú pravdu, ktorá vždy platila a platiť aj bude. 

Predajná cena nehnuteľnosti je vtedy správna, ak po prevode vlastníctva bude mať kupujúci aj predávajúci taký dojem, že uzavreli výhodný obchod, pričom kupujúci by už pravdepodobne podobnú nehnuteľnosť nekúpil za nižšiu cenu a predávajúci by ju nepredal za cenu vyššiu.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

 

Naše dalšie články:

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2021, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2022. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje

Čítať viac »

10 tipov na čo nezabudnúť na obhliadke nehnuteľnosti

Strávili by ste aj len 20 minút obhliadkou nehnuteľnosti, ktorá bude Vašim vysnívaným domovom na mnoho rokov? Niektorí kupujúci to robia a mnohí to neskôr ľutujú. Všímajte si detaily. Neponáhľajte sa. Chce to hlavne kľud. Aby sa nestalo, že si spomeniete na niečo, čo ste si nevšimli až po dlhej ceste autom domov.   1.

Čítať viac »

Prečo chce veľa ľudí pracovať v realitách a nakoniec zlyhajú?

Úspešnosť v realitnom podnikaní a to platí pre väčšinu obchodných odvetví rovnako, závisí hlavne od realistických očakávaní. Je potrebné uvedomiť si, že práca realitného makléra je o potrebe pripravenosti, schopnosti plánovať, mať potrebné vedomosti a znalosti trhu. Je to o prekonávaní prekážok, ktoré sa občas vyskytnú a ktoré je nutné prekonať aj pomocou potrebnej motivácie.

Čítať viac »