Je drahšie využívať služby realitného makléra, ktorý pracuje pre realitnú kanceláriu so známou značkou?

V oblasti nehnuteľnosti existuje niekoľko známych spoločnosti. Niektoré z nich majú siete dokonca po celom svete, niektoré sú zamerané na územie Slovenska, niektoré v oblasti krajov a iné sú čisto regionálne so zameraním pre svoje mesto.

Ak ide o realitného makléra, ktorý ma zakúpenú franšízovú licenciu, tak ten je povinný odvádzať určité % z predaja ako odvod do centrály. Okrem toho zaplatil nemalé peniaze aj za značku, ktorú sám využíva, tak logicky bude potrebovať, aby sa mu tie peniaze aj niekde vrátili.

Vo všeobecnosti ale platí, že dnes už je prakticky minimálny rozdiel vo výške provízie medzi väčšinou realitných maklérov bez ohľadu na značku pod ktorou pracuje. V dnešnej dobe už ide skôr o osobný marketing jednotlivých realitných maklérov a o empatiách.

Ak  sa pri porovnávaní stretnete s ponukou neprimerane nízkou, tak určite buďte obozretní a pýtajte sa na služby daného makléra. Pýtajte sa koľko obchodov uzatvorí mesačne, kedy naposledy predal podobnú nehnuteľnosť ako je tá Vaša a aká bola jej konečná predajná cena.

Prípadne sa ho spýtajte na jeho osobný odhad trhovej ceny na Vašu nehnuteľnosť a v akom časovom horizonte by bol predaj z jeho strany reálny. Pozor ale nepovedzte mu svoju predstavu, len si porovnajte jeho odhad s Vašim 🙂

Ak ste sa ale na druhej strane stretli s cenou neprimerane vysokou nezabudnite rovnako porovnať služby, ktoré sú Vám ponúkané. Pýtajte sa ho rovnako, koľko nehnuteľnosti aktuálne predáva, kedy naposledy predal podobnú nehnuteľnosť tej Vašej a v akej konečnej cene.

A hlavne porovnávajte výsledky a služby jednotlivých maklérov.

Pre Vás je totiž najviac dôležité, aby Vami vybraný realitný maklér:

– mal viditeľné výsledky svojej práce,

– veľmi dobre poznal trh vo Vašom regióne,

– využíval moderné marketingové trendy, ktoré sú kupujúcimi stále viac žiadané,

– aby mal okrem všeobecných znalosti aj znalosti z oblasti psychológie predaja.

Práca s predajom nehnuteľnosti je práca hlavne o vyjednávaní, o argumentácii, o porovnávaní a v neposlednom rade o šikovnosti daného makléra.

Otázok nie je nikdy dosť, preto sa pýtajte koľko potrebujete a mali by ste vidieť dôkazy pravdy o tom, čo hovorí.

Jeho referencie musíte nájsť na jeho osobnom profile, na sociálnych sieťach, či na stránke firmy pod ktorou pracuje.

Prípadne si pozrite ukážky jeho aktuálnych prác a hodnoťte.

Nie je dôležité pod akou značkou daný maklér pracuje, dôležité je posúdiť jeho kvality, úspechy, uskutočnené predaje, referencie a v konečnom dôsledku je len na Vás, či budete akceptovať aj vyššiu hranicu odmeny ako ste možno pôvodne očakávali.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »