KOĽKO STOJÍ PRÁCA S REALITNÝM MAKLÉROM?

V článkoch o 3 faktoroch, ktoré treba vziať do úvahy pri výbere realitného makléra a rovnako aj v článku o Výhodách a nevýhodách spolupráce s realitným maklérom som poukázal na potrebné skúsenosti, ktoré realitný maklér musí mať a následne ich využiť vo Váš prospech.

A aby realitný maklér mohol toto pre Vás urobiť, tak mu musíte za jeho úsilie zaplatiť.

Realitní makléri alebo realitné kancelárie sa vyplácajú prostredníctvom provízie predstavujúcej buď paušálnu sumu, ktorú si vopred dohodnete alebo určité percento z konečnej predajnej sumy.

V tomto článku si povieme v čom je najväčší rozdiel a aké sú rozdiely medzi províziami jednotlivých realitných maklérov.

 

Aké sú bežné provízie realitných maklérov?

Už sme si povedali, že realitní makléri sú platení z provízii na ktorej sa dohodli s predávajúcim na začiatku spolupráce. Dohoda môže byť buď paušálna, teda vo fixnej sume alebo percentuálna.

V rôznych článkoch sa dočítate, že makléri sú platení z percentuálnych provízii, ktoré sa pohybujú medzi 3 až 6 % z predajnej ceny nehnuteľnosti.

V iných poradách nájdete zase množstvo iných názorov, že je to fixne niečo medzi 1 500 eur až 5 000 eur. V oboch prípadoch všeobecne platí, že tieto sadzby nie sú fixne dané a sú obchodovateľné zo strany predávajúceho.

Ak sa Vám provízia zdá byť privysoká, tak mu jednoducho fixne navrhnite Vašu predstavu. Nakoniec môžete osloviť dvoch, troch skúsených obchodníkov a vybrať si na základe vlastného úsudku. Ale pozor, porovnávajte aj služby, ktoré Vám poskytnú. Preto by som sa určite nedržal najnižšej ponuky.

Treba si ale uvedomiť, že konečná provízia, ktorú realitná kancelária inkasuje a teraz je úplne jedno, či je to 5 % alebo 3 000 eur nie je výplata realitného makléra. Ide o hrubú sumu, z ktorej je nutné pokryť niekoľko nákladov súbežne, či už ide o odvod realitnej kancelárii, frazšízový poplatok realitnej kancelárii, prenájom kancelárie, pravidelné poplatky za realitné portály, poplatky za reklamu a marketing, prípadne platby externým spolupracovníkom za foto, video, 3D virtuláne prehliadky, či webové stránky. Nehovorím o ďalších platbách, ktoré sú s tým spojené ako je zdanenie.

Skúsení maklér ale určite pozná svoju cenu, vie že s prípravou ponuky strávi niekoľko hodín svojho života, vie koľko času strávi obchodovaním s ponukou, s obhliadkami a s inými často krát na začiatku nepredvídateľnými okolnosťami.

Preto odporúčam byť pri vyjednávaní chápavý a zvážiť skutočné náklady a rovnako aj množstvo poctivej práce, ktorú musí realitný maklér urobiť, aby predal Vašu nehnuteľnosť tak, aby boli všetci spokojní.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »