Blog

KOĽKO STOJÍ PRÁCA S REALITNÝM MAKLÉROM?

V článkoch o 3 faktoroch, ktoré treba vziať do úvahy pri výbere realitného makléra a rovnako aj v článku o Výhodách a nevýhodách spolupráce s realitným maklérom som poukázal na potrebné skúsenosti, ktoré realitný maklér musí mať a následne ich využiť vo Váš prospech.

A aby realitný maklér mohol toto pre Vás urobiť, tak mu musíte za jeho úsilie zaplatiť.

Realitní makléri alebo realitné kancelárie sa vyplácajú prostredníctvom provízie predstavujúcej buď paušálnu sumu, ktorú si vopred dohodnete alebo určité percento z konečnej predajnej sumy.

V tomto článku si povieme v čom je najväčší rozdiel a aké sú rozdiely medzi províziami jednotlivých realitných maklérov.

 

Aké sú bežné provízie realitných maklérov?

Už sme si povedali, že realitní makléri sú platení z provízii na ktorej sa dohodli s predávajúcim na začiatku spolupráce. Dohoda môže byť buď paušálna, teda vo fixnej sume alebo percentuálna.

V rôznych článkoch sa dočítate, že makléri sú platení z percentuálnych provízii, ktoré sa pohybujú medzi 3 až 6 % z predajnej ceny nehnuteľnosti.

V iných poradách nájdete zase množstvo iných názorov, že je to fixne niečo medzi 1 500 eur až 5 000 eur. V oboch prípadoch všeobecne platí, že tieto sadzby nie sú fixne dané a sú obchodovateľné zo strany predávajúceho.

Ak sa Vám provízia zdá byť privysoká, tak mu jednoducho fixne navrhnite Vašu predstavu. Nakoniec môžete osloviť dvoch, troch skúsených obchodníkov a vybrať si na základe vlastného úsudku. Ale pozor, porovnávajte aj služby, ktoré Vám poskytnú. Preto by som sa určite nedržal najnižšej ponuky.

Treba si ale uvedomiť, že konečná provízia, ktorú realitná kancelária inkasuje a teraz je úplne jedno, či je to 5 % alebo 3 000 eur nie je výplata realitného makléra. Ide o hrubú sumu, z ktorej je nutné pokryť niekoľko nákladov súbežne, či už ide o odvod realitnej kancelárii, frazšízový poplatok realitnej kancelárii, prenájom kancelárie, pravidelné poplatky za realitné portály, poplatky za reklamu a marketing, prípadne platby externým spolupracovníkom za foto, video, 3D virtuláne prehliadky, či webové stránky. Nehovorím o ďalších platbách, ktoré sú s tým spojené ako je zdanenie.

Skúsení maklér ale určite pozná svoju cenu, vie že s prípravou ponuky strávi niekoľko hodín svojho života, vie koľko času strávi obchodovaním s ponukou, s obhliadkami a s inými často krát na začiatku nepredvídateľnými okolnosťami.

Preto odporúčam byť pri vyjednávaní chápavý a zvážiť skutočné náklady a rovnako aj množstvo poctivej práce, ktorú musí realitný maklér urobiť, aby predal Vašu nehnuteľnosť tak, aby boli všetci spokojní.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Je drahšie využívať služby realitného makléra, ktorý pracuje pre realitnú kanceláriu so známou značkou?

V oblasti nehnuteľnosti existuje niekoľko známych spoločnosti. Niektoré z nich majú siete dokonca po celom svete, niektoré sú zamerané na územie Slovenska, niektoré v oblasti krajov a iné sú čisto regionálne so zameraním pre svoje mesto. Ak ide o realitného makléra, ktorý ma zakúpenú franšízovú licenciu, tak ten je povinný odvádzať určité % z predaja

Čítať viac »

3 FAKTORY, KTORÉ TREBA VZIAŤ DO ÚVAHY PRI VÝBERE REALITNÉHO MAKLÉRA

Začali ste rozprávať známym a ľuďom vo Vašom okolí, že chcete predať svoju nehnuteľnosť? Alebo naopak, že hľadáte väčší byt, či nový dom? Zaujímalo by ma, ako reagujú ľudia na túto informáciu. Odporučia Vám svojho známeho, ktorý pracuje v realitnej kancelárii? Alebo naopak Vás presviedčajú o tom, že to zvládnete aj sami? Ak ste vo

Čítať viac »

NA OBHLIADKE BYTU POTREBUJETE ODPOVEDE NA TÝCHTO 10 OTÁZOK

Pri kúpe Vášho nového bývania je veľmi dôležitá prvá obhliadka nehnuteľnosti a prvý dojem, ktorý máte po jej skončení. Preto sú veľmi dôležité otázky, ktoré musíte klásť, aby ste sa dostali k dôležitým informáciám. V tomto článku som pre Vás pripravil niekoľko otázok, ktoré sú špecifické práve pre byty. Vezmite so sebou tento „ťahák“ už na prvú obhliadku

Čítať viac »