NA OBHLIADKE BYTU POTREBUJETE ODPOVEDE NA TÝCHTO 10 OTÁZOK

Pri kúpe Vášho nového bývania je veľmi dôležitá prvá obhliadka nehnuteľnosti a prvý dojem, ktorý máte po jej skončení.

Preto sú veľmi dôležité otázky, ktoré musíte klásť, aby ste sa dostali k dôležitým informáciám. V tomto článku som pre Vás pripravil niekoľko otázok, ktoré sú špecifické práve pre byty.

Vezmite so sebou tento „ťahák“ už na prvú obhliadku a nezabudnite sa ich spýtať.

 

1. Aká je rozloha bytu?

Rozloha je väčšinou uvádzaná aj s pivnicou, tak je dôležité vedieť presnú rozlohu iba bytu.

 

2. Čo bolo v byte rekonštruované? 

Údaj kompletná rekonštrukcia je síce na počutie veľmi pekný, ale pýtajte sa, či rekonštrukciou prešla aj elektroinštalácia. Niekedy sa stáva, že nie v celom byte.

 

3. Aké sú náklady na bývanie? (mesačne platby za elektrinu, vodu, plyn a kúrenie)

Potrebujete presne vedieť koľko sa mesačne platí na bytové, koľko na elektriku a koľko plyn.

Ak máte o byt vážnejší záujem, tak je dobre, aby ste videli aj jednotlivé faktúry. 

 

4. Aké sú plány renovácie spoločných priestorov? (vchod, chodba, kamerové systémy, výťah, vrátnik, fasáda bytového domu)

 

5. Má tento bytový dom úver, ktorý splácate?

V dnešnej dobe sa väčšina bytových domov zatepľuje a to zväčša formou úveru, ktorý sa následne rozpočíta a spláca sa majiteľmi jednotlivých bytov.

Ak by ste nevedeli presnú informáciu môže sa stať, že Vaše mesačné náklady môžu byť mierne vyššie ako by ste predpokladali.

 

6. Ako máte riešený internet?

 

7. Aký je dôvod predaja?

 

8. Akí sú susedia?

Nedajte len na reči. Dôveruj, ale preveruj, preto ich spoznajte osobne.

Susedov odporúčam navštíviť a rovnako sa ich spýtať, ak je niečo čo by ste chceli mať overené, či potvrdené.

 

9. Boli ste niekedy okradnutý? (spoločné pivničné priestory, ktorých súčasťou býva kočikáreň, prípadne odkladací priestor na bicykle)

Rovnako sa to spýtajte aj susedov.

 

10. Aká je občianska vybavenosť? (autobusy, obchody, pošta, škola, škôlka, …)

Spýtajte sa aj na presnejšie vzdialenosti od bytu, napr. škola, škôlka, detský lekár, lekáreň, to sú veľmi dôležité informácie, pokiaľ dobre nepoznáte lokalitu.

Ak kupujete byt bez účasti realitného makléra, tak odporúčam aspoň sa poradiť s niekým, kto už prešiel celým týmto procesom, ale musí to byť niekto, komu naozaj dôverujete.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodovy deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »