Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra.

V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia.

Práve starší ľudia a ľudia, ktorí nevyhľadávajú odbornú pomoc môžu veľmi tvrdo doplatiť na dôverčivosť a dobrú vôľu. Je nutné si uvedomiť, že ak chce niekto klamať, tak to nebude skúšať na niekoho kto je v danej problematike zdatný, na niekoho kto má v danej problematike rozhľad. Ak sa niekto v téme vyzná, tak je pre neho prípadné klamstvo alebo zavádzanie rozpoznateľné už po pár minútach.

Preto je hlavne pri kúpe veľmi dôležité pýtať sa na každý detail. Práve otázky zamerané na detaily najviac rozhodujú o tom, že ak chce niekto klamať, či zavádzať, tak skôr, či neskôr z takéhoto jednania vycúva.

Pýtať sa treba na vzťahy so susedmi a pritom veľmi pozorne sledovať správanie sa predávajúceho. Už podľa jeho správania a vyjadrovania vo chvíli keď bude hovoriť o susedoch vám veľa naznačí.

Ani nehovorím o prípadoch tlačenia do rýchleho podpisu akýchkoľvek zmlúv, dokonca nepreštudovaných v spojitosti s nižšou cenou a argumentom „lebo po vás prídu ďalší“ je jasný signál na zvýšenie pozornosti. Ak chce niekto klamať nebude predsa čakať, aby ste si stihli overiť nehnuteľnosť po porade so známym, prípadne maklérom, či právnikom.

Osobne som sa už stretol s falšovaním splnomocnenia na podpis Kúpnej zmluvy, čo bolo odhalené až po jej podpise. Je priam očarujúce sledovať až v akom hlbokom štádiu uzatvárania realitného obchodu sa príde záujemca poradiť do našej kancelárie.

Stretol som sa už aj s vytvorením falošnej identity realitného makléra, ktorý sa po uzatvorení obchodu záhadne stratil. Podozrievavosť sa naozaj oplatí, veď podvodníkom v dnešnej dobe môže byť naozaj každý.

V dnešnej dobe rýchlo rastúcich cien realít je často krát obhajovaná vyššia predajná cena predajom podobných realít v danej lokalite porovnávajúc cenu na 1 m2. To je samozrejme v poriadku, ak by rozloha bola pravdivá. Veď logický, čím väčšia rozloha, tak tým vyššia cena. Vyskytli sa už aj prípady, že predávajúci umelo navýšil m2 ním predávaného bytu o rozlohu pivnice, ktorú mal v prenájme. To znamená, že kupujúci zaplatí za niečo čo jeho vlastne nikdy nebude!!

Preto by som odporúčal byť opatrný hlavne v prípadoch, kde je v inzeráte uvedené „RK nevolať„. V takýchto prípadoch si dajte obzvlášť pozor. Predávajúci takýto inzerát často obhajuje tým, že aspoň kupujúci ušetrí na provízii, ktorú by musel zaplatiť realitnej kancelráií. V skutočnosti ale medzi týmito inzerátmi môže byť kľudne niekto, kto čaká na takúto vhodnú príležitosť.

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2021 do 1.1.2022, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2022, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2023. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje zákon

Čítať viac »