VÝHODY A NEVÝHODY SPOLUPRÁCE S REALITNÝM MAKLÉROM

Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti je obchodný proces, ktorý si v určitých prípadoch vyžaduje aj určité skúsenosti, prípadne znalosti. 

Pre niektorých, ktorí si tým prešli sami to vraj bolo jednoduché. Naopak pre niektorých zase dosť náročné.

Ak pri predaji, či kúpe nehnuteľnosti zvažujete spoluprácu s realitným maklérom, tak je dôležité, aby ste sa po ukončení obchodu cítili spokojne.

Aj preto je teda nutné, aby ste sa obklopili správnymi ľuďmi.

Aké sú teda výhody, či nevýhody spolupráce s realitným maklérom nájdete v tomto článku.

Realitný maklér je profesionál, ktorý Vás prevedie celým týmto obchodným procesom. Vie správne odhadnúť cenu nehnuteľnosti, pripraviť jej marketingovú stratégiu a spropagovať ju tak, aby boli realizované obhliadky s vážnymi záujemcami, z ktorých jeden bude budúci kupujúci.  

Šetrenie Vášho času

To je jedna z najväčších výhod, prečo sa ľudia spoliehajú na realitných maklérov. Nechcete predsa večere a víkendy tráviť porovnávaním cien mnohých nehnuteľnosti na množstve realitných portálov.

Pripravovať inzeráty a sledovať ich návštevnosť, odpisovať mnohokrát na nezmyselné emaily, dvíhať telefonáty desiatok realitných maklérov v myslení, že ide o kupujúcich a podobne. Z tejto stránky určite výhoda.

Skúsenosti realitného makléra

V oblasti nehnuteľností je samozrejmosťou jednanie s ľuďmi. Ak na Vás pri predstave vyjednávania ceny prichádza studený pot, tak odporúčam obrátiť sa na skúseného odborníka. 

Okrem toho Vás skúsený maklér dostatočne oboznámi s možnosťami financovania a právnych úkonov v tejto oblasti, prípadne Vás vyvaruje možným chybám, ktoré by na prvý pohľad mohli vyznieť banálne, ale v konečnom dôsledku môžu mať nepríjemné následky.

Znalosť trhu

Odborník v oblasti obchodu s nehnuteľnosťami musí vedieť vo Vašej lokalite správne určiť predajnú cenu. Je vysoký predpoklad, že Váš realitný maklér vo Vašom regióne aj reálne býva, aktívne tam pracuje a pravidelne predáva.

O tom, aké má Váš realitný maklér kvality a skúsenosti, tak o tom Vás musí presvedčiť. A to nie len čo sa týka jeho pravidelných mesačných predajov, ale musí prísť aj s konkrétnym návrhom na vyriešenie Vašej aktuálnej potreby.

Právna ochrana

Každý z vás už niekedy isto počul o realitných obchodoch, v ktorých sa vyskytli nepatrne chyby a následne mali vážne následky.

Váš realitný maklér Vám musí pomôcť vyhnúť sa rizikovým prípadom a doviesť obchod do úspešného konca tak, aby ste boli po jeho ukončení spokojný.

Platíte províziu maklérovi

To je určite nevýhoda pri spolupráci s realitným maklérom. Ak maklér predá Vašu nehnuteľnosť, tak automaticky má právo na svoju províziu, že dotiahol celý obchod do úspešného konca.

Výška provízie je vždy na dohode s konkrétnym maklérom. Môže ísť o paušálnu dohodu, prípadne o percentuálnu dohodu. Nebuďte prekvapený, ak si skúsený realitný maklér aj nechá dobre zaplatiť za svoju prácu.

Nie je žiadne osobitné pravidlo a ani predpis, ktorý by určoval výšku provízie. O tom môžete s Vami vybraným maklérom v pohode vyjednávať.

Pravdou ale je, že iba on vie koľko práce mu zaberie predaj Vašej nehnuteľnosti a či bude akceptovať Váš návrh. Ale naopak aj Vy by ste mali posúdiť jeho kvality, úspechy, uskutočnené predaje, referencie a je len na Vás, či budete akceptovať aj vyššiu hranicu ako ste pôvodne očakávali.

Zaviažete sa maklérovi zmluvou

Tento bod je v dnešnej dobe ešte stále považovaný za nevýhodu pri spolupráci s maklérom. Stále je veľmi časté, že ľudia sa neradi viažu realitnému maklérovi povinnosťami z ich strany.

Tu je ale dôležité poznamenať, že realitný maklér strávi niekoľko hodín svojho života s prípravou Vašej nehnuteľnosti na predaj a to nemyslím len písanie popisu, fotenie, či vykonané obhliadky. Aj on musí predsa mať právnu istotu, aby sa po ukončení obchodu k svojim peniazom aj reálne dostal.

Zmluvu o spolupráci si ale dôkladne prečítajte. Zmluva musí definovať presné podmienky obidvoch strán a to vyvážene. Tu je nutné si uvedomiť, že problém pre Vás môže nastať aj v prípade, ak odstúpite od dohody skôr, ako sa nehnuteľnosť predá.

A v tejto chvíli máte na výber exkluzívnu spoluprácu alebo neexkluzívnu spoluprácu s daným maklérom. Konečný druh zmluvy si dobré zvážte po vzhliadnutí jeho výsledkov a po dôkladnom rozhovore s daným maklérom.

Externe zainteresovaná osoba

V procese predaja nehnuteľnosti býva často zapojených viacero ľudí, či už ide o predávajúcich (často krát viacerých), kupujúcich, hypotekárnych poradcov, či znalca. Realitný maklér prichádza do tejto rovnice ako ďalšia osoba. A práve on sa môže postarať o interakciu zo všetkými zúčastnenými a poslúžiť ako hlavný sprostredkovateľ s ktorým by ste komunikovali.

Výhoda, či nevýhoda? Viditeľne budete značne odbremenený, teda výhoda.

Sú ale typy ľudí, ktorí tvrdia pravý opak. Strácate nad vecou prehľad, nemáte plnú moc nad týmto obchodom a unikajú Vám veci, respektíve dôležité informácie o ktoré by ste mali záujem. To môžete ale vyriešiť aj tak, že ho požiadate, aby ste mohli byť priamo účinný na jeho rokovaniach s ostatnými stranami.

Tak, či tak, každý si môže z toho vybrať, čo je pre koho výhodou, či nevýhodou.

Odporúčam ale vybrať si jedného realitného makléra a nezáväzne sa porozprávať a popýtať sa ako by Vám vedel pomôcť s Vašou požiadavkou. A následne posúďte sami, čo je pre Vás výhodnejšie.

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Aké sú povinnosti platenia daní z predaja nehnuteľnosti?

Ak ste v minulom roku predali nehnuteľnosť, tak máte povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, pokiaľ Vám táto povinnosť vznikla. Daňové priznanie je nutné podať zo zákona najneskôr v termíne do štvrtku 31. marca. V rovnakom termíne ste povinný vypočítanú daň aj zaplatiť. Sadzba dane z príjmu z predaja

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu 2

V nedávnom článku sme si povedali o niektorých realitných podvodoch, na ktoré si musí dať pozor každý kto chce predať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci právnika alebo realitného makléra. V dnešnej dobe je pomerne náročné odhaliť rôznych špekulantov, ktorí sú stále viac rafinovaní. Ich „najobľúbenejšími klientmi“ sú hlavne starí ľudia. Práve starší ľudia a ľudia,

Čítať viac »

Najčastejšie podvody na realitnom trhu

Ani realitný trh sa nedokáže úplne vyhnúť rôznym špekulantom, ktorí sú stále viac rafinovaní. Vidina rýchleho obohatenia dokáže niekoho donútiť siahať po stále viac sofistikovaných metódach. Osobne som bol viackrát oslovený ľuďmi, ktorí súkromne kúpili nehnuteľnosť a niečo si zrazu potrebovali overovať. Na overovanie skutočnej hodnoty práve nadobudnutej nehnuteľnosti je už v tomto štádiu trochu

Čítať viac »