Blog

Zmluva s realitnou kanceláriou je povinnosťou

Veľa realitných maklérov, ktorí ponúkajú na predaj nehnuteľnosti – Vaše nehnuteľnosti, nemajú na tento úkon ani dnes podpísaný Súhlas so zaradením nehnuteľnosti do ponuky realitnej kancelárie, resp. Sprostredkovateľskú zmluvu s majiteľom predávanej nehnuteľnosti.

Po jednej strane k tomu napomáha neochota ľudí „viazať sa“ oficiálnym spôsobom, ale rovnako aj skutočnosť, že realitný trh na Slovensku je aj v dnešnej dobe osídlený množstvom neodborných maklérov, ktorým postačujú zaslané fotky od majiteľa ponúkanej nehnuteľnosti.

Podľa zákona č. 102/2014 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzatvorenej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov je realitný maklér povinný zmluvy uzatvárať v písomnej podobe, nie len ústne ako je tomu ešte aj dnes. Rovnako je maklér povinný vypísať túto dohodu v dvoch rovnopisoch a jeden z toho odovzdať záujemcovi o predaj. Pokiaľ tak maklér neurobí, tak riskuje pokutu 16 500 eur.

Ide vlastne o dohodu medzi záujemcom o predaj a sprostredkovateľom, kde je jasne stanovené čo konkrétne je predmetom predaja, aká je konečná cena, aká je výška provízie realitnej kancelárie a rovnako aj popis informácii o stave predávanej nehnuteľnosti. 

Predstavte si, že predávate svoje auto a dáte ho do autobazáru. Nechceli by ste mať podpísanú zmluvu o predaji Vášho auta s bazárom, kde sa spíše typ vozidla, rok výroby, technický stav, príslušenstvo, či cena?

Samozrejme, že áno, veď čo keby ho predávali za nižšiu cenu, ako ste sa dohodli?

A presne to isté platí aj o nehnuteľnostiach, aby sa nestalo, že keď si pozriete inzerát na internete, tak bude inzerovaný za oveľa nižšiu cenu, ako ste pôvodne chceli.

Zmluva musí hovoriť aj o povinnostiach sprostredkovateľa, že bude vyvíjať činnosti smerujúce k tomu, aby záujemca mohol uzavrieť sprostredkovanú zmluvu (Kúpnu zmluvu), ale rovnako aj o povinnostiach záujemcu zaplatiť realitnej kancelárii dohodnutú odmenu po zrealizovaní obchodu. Výhodou podpisu Zmluvy o sprostredkovaní pre Vás ako záujemcu o predaj je, že presne viete, ktoré realitné kancelárie a v akej cene budú predávať Vašu nehnuteľnosť a vyhnete sa tomu, že nájdete svoju nehnuteľnosť na jednom portály aj 12 krát a vždy s inou cenou. Tým by sa mohlo stať, že takáto nehnuteľnosť bude časom „okukaná“ a jej rýchlejší, alebo výhodnejší predaj je menej reálny.

Nezabudnite, že dohodu si treba prečítať a pokiaľ bude obsahovať to, čo ste si medzi sebou reálne dohodli, tak sa naozaj nemáte čoho obávať.

 

 

Ďakujem za prečítanie môjho článku a prajem Vám krásny a pohodový deň 🙂

Naše dalšie články:

Priznanie dani z nehnuteľnosti sa podáva do konca januára

Ak ste sa stali vlastníkom novej nehnuteľnosti v rozmedzí od 2.1.2020 do 1.1.2021 vrátane, tak máte povinnosť podať daňového priznania za daň z nehnuteľnosti a to do konca januára. Ak ste sa ale stali vlastníkom nehnuteľnosti až k dátumu 2.1.2021, tak túto povinnosť budete mať až v roku 2022. Ide o miestnu daň, ktorú upravuje

Čítať viac »

10 tipov na čo nezabudnúť na obhliadke nehnuteľnosti

Strávili by ste aj len 20 minút obhliadkou nehnuteľnosti, ktorá bude Vašim vysnívaným domovom na mnoho rokov? Niektorí kupujúci to robia a mnohí to neskôr ľutujú. Všímajte si detaily. Neponáhľajte sa. Chce to hlavne kľud. Aby sa nestalo, že si spomeniete na niečo, čo ste si nevšimli až po dlhej ceste autom domov.   1.

Čítať viac »

Prečo chce veľa ľudí pracovať v realitách a nakoniec zlyhajú?

Úspešnosť v realitnom podnikaní a to platí pre väčšinu obchodných odvetví rovnako, závisí hlavne od realistických očakávaní. Je potrebné uvedomiť si, že práca realitného makléra je o potrebe pripravenosti, schopnosti plánovať, mať potrebné vedomosti a znalosti trhu. Je to o prekonávaní prekážok, ktoré sa občas vyskytnú a ktoré je nutné prekonať aj pomocou potrebnej motivácie.

Čítať viac »